Galeria Handlowa Solvay Park 6 października 2007 roku otworzyła swoje podwoje dla klientów.

Budynek Galerii ma zwartą formę, przeciętą pasami ramp wjazdowych. W części frontowej wykończonej naturalnym kamieniem, trzy ażurowe portale podkreślają ważne osie Galerii, stanowiąc na bocznych elewacjach główne wejścia do budynku. Kluczowy element wnętrza stanowi doświetlone światłem dziennym atrium, przechodzącym otwartą przestrzenią poprzez cztery poziomy budynku, z ruchomymi schodami i windami panoramicznymi oraz kilkupoziomową kompozycja wodną.


Ernest Gaston Solvay (1838-1922) był jedną z najwybitniejszych postaci Europy przełomu wieku XIX i XX. Był nie tylko belgijskim przemysłowcem, ale także naukowcem i pasjonatem fizyki. Wynalazł przemysłową metodę otrzymywania węglanu sodu, którą opatentował w roku w 1861 r. O tym, że nie był to banalny wynalazek świadczy fakt, iż firma, którą założył wraz z bratem Alfredem, w ciągu zaledwie 15 lat przekształciła się w koncern działający w Belgii, Francji, Anglii, Niemczech, USA i Rosji. Od 1908 r. także w Polsce.

Solvay nie tylko zarabiał pieniądze. Od bardzo wczesnych lat swej przemysłowej aktywności stał się sponsorem rozwoju nauki. Popierał młodych i niepokornych naukowców, zachęcając ich do współpracy ponad wszystkimi granicami. Pod swoim nazwiskiem organizował kongresy naukowe, zapraszając mniej lub bardziej znanych naukowców. Pasjonat fizyki kwantowej, w 1911 r. zorganizował spotkanie najwybitniejszych: Einsteina, Plancka, Poincare i Curie-Skłodowskiej, zachęcając ich do współdziałania na rzecz rozwoju światowej nauki. Założył i stanął na czele Międzynarodowego Instytutu Fizyki.

W historię Krakowa wpisały się Zakłady Sodowe “Solvay” (choć Spółka “Solvay” z siedzibą w Warszawie posiadała także cementownie i kopalnie), które sponsorowały lokalny sport amatorski i już w II Rzeczypospolitej posiadały własny klub sportowy.

Nazwa “Solvay Park” powstała na cześć wielkiego Europejczyka, ale także wynika z tradycji Krakowa - jest związana z nim tak samo jak lajkonik, choć odrobinę młodsza. Ponadto w sądziedztwie galerii rozciąga się park Sovay.
W Galerii Handlowej Solvay Park w październiku jest także galeriia fotografii.

Można w niej zobaczyć zdjęcia terenów Zakładów Solvay w ich ostatnich latach, zanim powstało Centrum Zakopianka i Solvay Park. Są też zdjęcia z lat dwudziestych zeszłego wieku oraz fotografie z wizyty Ojca Świętego w Krakowie.


A obok wystawa unikalnych zdjęć Marka Kamińskiego - znanego podróżnika, plarnika, zdobywcę w jednym roku obu biegunów, prezesa polskiego oddziału The Explorers Club i załozyciela Marek Kamiński Foundation, która organizuje wyprawy, wspiera eksplorację kuli ziemskiej, popularyzuje polarystykę i organizuje pomoc dla dzieci, którym los nie okazał swej łaski. Dzięki Fundacji zdobywcą obu biegunów jest także Jaś Mela.

Zdjęcia powstały podczas najważniejszych podróży Marka Kamińskiego, w latach 1995-2007. Można na nich zobaczyć gorącą Australię, dziką Afrykę, osobliwości Ameryki Południowej i miejsca skute lodem i przykryte śniegiem. Krainy niedostępne, tajemnicze i pełne uroku. Świat z naszych marzeń i snów. Świat szczęścia.

Niezwykła kolorystyka i naturalne światło pozwalają widzowi zadać pytanie, czy natura jest otoczeniem człowieka, czy może darem? I co z owym darem czynimy na co dzień?

Prezentowane zdjęcia mają format 100 na 130 cm, przykłady poniżej to tylko przedsmak prawdziwej przyjemności. Niektóre ze zdjęć będzie można odnaleźć w kalendarzu na rok 2008 wydanym przez Fundację Marka Kamińskiego.Fundacja Marka Kamińskiego - www.kaminski.pl

Zapraszamy
Na piętrze Galerii Solvay Park znaleźć marki odzieżowe (Monnari, Molton, Top Secret, Lara Fabio, Dekum Butik, 4F, Derpare), z bielizną (Triumph, Gatta), sklepy dla dzieci (5.10.15., Sklep zabawkowy Miki), Drogerie Natura oraz Eco Delikatesy. 

W centrum, kawiarenka Frappe Point.

   
   
   
Na parterze galerii króluje Media Markt. Ponad to, do Pastwa dyspozycji oddajemy także sklep firmowy Armatury S.A., Księgarnię Matras, salon CCC, Perfekt Prezent z drobiazgami na każdą okazję, sklep Top Model RC.

Ponadto znaleźć Państwo mogą Euro Aptekę, Salon firmowy Orange, Salon Optyczny Visus Optic.

Dla głodnych i spragnionych - Restauracja Cesare, Olimp oraz Frappe Point Caffe.

   
   
   
Na najniższym poziomie naszej Galerii znajduje Platinium Fitness Solvay Park. Aktualnie prowadzone są prace modernizacyjne powieżchni pod Cross Fir oraz Bawialnię dla dziecki Akuku. Dolny poziom posiada oddzielny wjazd z tunelu pod ulicą Zakopiańską i parking na 48 miejsc. Trzy panoramiczne windy, ruchome schody zaprowadzą Państwa na wyższe piętra galerii.

 

     

© Solvay Park 2017 | created by Yoho